درمان زخم بستر

زخم بستر چگونه ایجاد میشود

درمان زخم بستر ، زخم بستر از عوارض ثانویه بیمارانی است که تحرک بسیار پایینی دارند. زمانی که بیمار در بستر است و از ‌میزان تحرک او کاسته می‌شود، علائم زخم بستر نمایان خواهند شد.

در ابتدا پوست بدن فرد بیمار ملتهب و قرمز رنگ می‌شود و اگر برای درمان او اقدامی صورت نگیرد به تدریج زخم‌هایی بعضا عمیق روی سطح پوست ایجاد می‌شود.

دانستن راه‌های درمان زخم بستر برای این دسته از بیماران و اطرافیانشان ضروری به نظر می‌رسد.

زخم بستر چیست؟

اگر برای مدت طولانی بر نقاط مختلف بدن بیمار فشار وارد شود، آن فرد مستعد ابتلا به بیماری زخم بستر خواهد شد. افرادی که در دوران نقاحت بیماری برای مدت زمان زیاد در یک نقطه می‌خوابند و تحرک کمی دارند، به احتمال زیاد به زخم بستر دچار می‌شوند.

بهترین راهکار، مراقبت از بیمار و حذف فشار از نقاط حساس وی است تا احتمال ابتلا به زخم بستر را کاهش داد. در صورتی که فردی به زخم بستر دچار شد لازم است تا با رعایت نکاتی که در ادامه اشاره می‌شود به درمان او کمک کرد.

مراحل ایجاد زخم بستر

در ابتدا لایه‌ی رویی پوست؛ یعنی قسمتی که تحت فشار قرار گرفته به رنگ قرمز در می‌آید. اگر فشار روی این نقطه برطرف نشود، ممکن است تمام پوست از بین برود. اگر زخم بستر پیشروی کند بافت‌های زیرین پوست را نیز درگیر خواهد کرد، از این رو درمان زخم بستر اهمیت بسیار زیادی دارد.

خطرات زخم بستر

زخم بستر برای بیماران بسیار آزاردهنده است. در صورتی که فردی مبتلا به این بیماری باشد در ناحیه درگیر احساس سوزش و درد خواهد داشت.

اگر زخم بستر در نواحی‌ که فشار زیادی را تحمل می‌کنند، مانند پاشنه پا ایجاد شود و درمان صورت نگیرد، ممکن است حتی منجر به قطع عضو شود.

در موارد حادتر، ممکن است زخم بستر عفونی شود. اگر عفونت ناشی از این زخم وارد خون شود می‌تواند جان بیمار را بگیرد. به همین دلیل درمان زخم بستر نباید به تاخیر انداخته شود و یا نسبت به آن بی‌توجهی صورت بگیرد.

بهترین پیشنهاد برای جلوگیری زخم بستر چیست؟

اگر در هر قسمت از بافت بدن فشاری بیشتر از 32 میلی متر جیوه وارد شود، امکان ایجاد زخم بستر وجود خواهد داشت. بهترین پیشنهاد برای بیمارانی که تحرک کمی‌ دارند حذف عامل ایجاد زخم بستر یعنی فشار است.

درمان زخم بستر با کرم نیکا نیز یکی دیگر ار پیشنهاداتی است که می‌توانید به آن فکر کنید. در ترکیبات این پماد موادی هستند که معجزه خواهند کرد. در ادامه مطلب به این مواد پرداخته خواهد شد.

راه‌های بهبودی زخم بستر ، چیست؟

روش‌های مختلفی برای درمان وجود دارد:

  1. جابه‌جایی بیمار و ماساژ بدن

مراقبت‌هایی از قبیل جابه‌جایی مرتب بیمار هر 2 ساعت یک بار و ماساژ دادن مناطق مشکوک به زخم بستر از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند.

  1. پانسمان برای بهبود زخم بستر

برای بهبود خون‌رسانی می‌توان از پانسمان‌های فیلم استفاده کرد. این پانسمان‌ها می‌توانند به عنوان یک لایه محافظتی در مراحل اولیه ایجاد زخم بستر به درمان زخم بستر کمک کنند.

  1. استفاده از کرم و پماد

امروزه می‌توان از انواع مختلف کرم و پماد برای زخم بستر استفاده کرد. این کرم‌ها که نقش محافظت و التیام‌بخشی به پوست آسیب‌دیده را دارند به درمان هر چه بیشتر زخم بستر کمک خواهند کرد.

استفاده از پمادهایی که مواد طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی دارند؛ مانند عسل یا روغن زیتون، فرایند درمان را آسان خواهند کرد.

  1. تشک مواج

استفاده از تشک مواج نیز باعث می‌شود که فشار کمتری به نقاط بدن بیمار وارد شود و فشار را از روی زخم‌ها برمی‌دارد.

عملکرد تشک مواج به این صورت است که فشار را در قسمت‌هایی که بیشتر مستعد زخم‌های فشاری است، کم می‌کند و باعث می‌شود که حالت گردشی در بدن ایجاد شود و خون‌رسانی در بدن را بهتر می‌کند.

نقش عسل در درمان

استفاده از عسل برای درمان مشکلات پوستی، انواع زخم‌ها و آکنه‌های پوستی سابقه‌ای دراز مدت دارد. ترکیبات موجود در عسل برای پوست بسیار مفید هستند.

یکی از بهترین روش‌های درمان زخم بستر استفاده از کرم‌های حاوی عسل است. البته از نظر علمی‌ استفاده از عسل خوراکی در موضع زخم بستر مجاز نیست. اما ترکیبات فراوری شده از این ماده تاثیر چشمگیری روی فرایند درمان خواهند داشت.

بهبودی زخم بستر با کرم نیکا

شرکت نیکا از کرم عسل و زیتون خود برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌های پوستی از جمله درمان التیام و انواع زخم‌ها اقدام کرده است.

ویژگی اصلی این محصول، ارگانیک بودن آن است. به صورتی که اثر بخشی آن را تسریع کرده و عواض جانبی‌ هم ندارد.

این کرم دارای عسل، روغن زیتون، بره موم و سایر مواد مفید برای پوست است که موجب کلاژن‌سازی سریع پوست می‌شود.

عملکرد کرم عسل و روغن زیتون نیکا

با استفاده از کرم نیکا می‌توانید تمامی‌ عفونت‌های موجود در زخم و نواحی اطراف آن را بیرون بکشید و عضو عفونی را پاک‌سازی کنید.

این کرم باعث می‌شود تا فعالیت سلول‌های پوستی به حالت متعادل و معمول در بیاید و از تغییر رنگ پوست در ناحیه آسیب دیده جلوگیری شود. با این کرم برای زخم بستر امکان‌پذیر است و می‌توان به بیمار کمک کرد.

ترکیبات اصلی این کرم را عسل و روغن زیتون تشکیل می‌دهند. کرم عسل و روغن زیتون نیکا برای طیف گسترده‌ای از زخم‌ها از قبیل خراش، بریدگی، زخم بستر، زخم پای دیابتی، انواع سوختگی و حساسیت‌ها مفید خواهد بود.

کرم نیکا معجزه‌ای برای بیماران مبتلا به زخم بستر

عسل موجود در این کرم آنزیم گلوکز اکسیداز را آزاد می‌کند. همچنین خاصیت ضد عفونی‌کنندگی که دارد

موجب از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود. از طرف دیگر، عسل فرایند تغذیه سلول‌های منطقه آسیب دیده را تسریع می‌کند

که به رشد هر چه بیشتر سلول‌ها و بافت آسیب‌دیده منجر خواهد شد.

روغن زیتون یکی دیگر از ترکیبات موجود در این کرم است که بهبودی زخم بستر را تسهیل می‌بخشد. این روغن با از بین بردن

خشکی موضعی به داشتن پوستی سالم و باطراوات کمک می‌کند و رطوبت ناحیه آسیب دیده را حفظ خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.